سس مهرام فرانسوی که موجب مرگ مورچه ها در شیراز شد

سس مهرام فرانسوی دارای کپسایسین است، ترکیبی که به فلفل چیلی ادویه خاصی می دهد توجه به این نکته مهم است که سس تند معمولاً در مقادیر کم استفاده می شود اکثر مردم تنها 1 تا 2 قاشق چایخوری (5 تا 10 میلی لیتر) را در یک زمان مصرف می کنند.

سس تند بسیار کم کالری و فاقد کربوهیدرات، چربی و پروتئین است.

فقط 1 قاشق چایخوری (5 میلی لیتر) حاوی:

کالری: 0.5

پروتئین: 0 گرم

چربی: 0 گرم

کربوهیدرات: 0 گرم

ویتامین C: 4٪ از ارزش روزانه (DV)

از آنجایی که در مقادیر کم استفاده می شود، ویتامین ها و مواد معدنی بسیار کمی دارد.

با این حال، هر وعده حاوی مقدار کمی ویتامین C است، یک ویتامین محلول در آب که نقش کلیدی در عملکرد سیستم ایمنی دارد این ویتامین همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند و ترکیبات مضری به نام رادیکال های آزاد را خنثی می کند تا از التهاب محافظت کند

این ترکیب با فهرست طولانی از فواید همراه است، از جمله:

مسکن درد کپسایسین گاهی اوقات به صورت موضعی برای کمک به کاهش درد استفاده می شود این دارو با تحریک گیرنده های درد در بدن شما کار می کند و ممکن است به درمان بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید و نوروپاتی دیابتی، نوعی آسیب عصبی مرتبط با دیابت، کمک کند.
کاهش وزن برخی تحقیقات نشان می دهد که کپسایسین متابولیسم شما را افزایش می دهد، چربی سوزی را افزایش می دهد و اشتها را کاهش می دهد، که همگی ممکن است به کاهش وزن کمک کنند.
کاهش التهاب مطالعات لوله آزمایش نشان می دهد که این ترکیب ممکن است نشانگرهای خاصی از التهاب را کاهش دهد.
پیشگیری از سرطان در حالی که تحقیقات بر روی انسان مورد نیاز است، مطالعات لوله آزمایش نشان می‌دهد که کپسایسین ممکن است رشد و گسترش انواع خاصی از سلول‌های سرطانی را کاهش دهد.

بنابراین، از آنجایی که بیشتر مطالعات از دوزهای بسیار بالایی از کپسایسین استفاده می کنند، مشخص نیست که برای به دست آوردن نتایج مشابه چه مقدار سس تند باید بخورید علاوه بر این، سس تند به دلیل محتوای کپسایسین ممکن است عوارض جانبی خاصی از جمله رفلاکس اسید، گرفتگی معده و احساس سوزش روی پوست ایجاد کند.